Bezpečnosti pro naše děti není nikdy dost

Srpen 2019

Teroristické útoky ve veřejných objektech se v zemích západní Evropy stávají stále více skloňovaným tématem. To má za následek stále vyšší investice do bezpečnostní techniky, které mají daným situacím zabránit. 

Česká republika se v posledních letech drží v rámci žebříčku nejbezpečnějších zemích světa v první desítce. Teroristické útoky jsou v našich veřejných zařízeních naštěstí ojedinělé - jako příklad si můžeme uvést útok na střední škole ve Žďáru nad Sázavou v roce 2014. Tehdy teprve šestadvacetiletá duševně nemocná žena vtrhla do školních šaten a pobodala nejméně 3 žáky, z nichž jeden svým zraněním podlehl.

Od tohoto okamžiku se v České republice začala více řešit bezpečnost dětí ve školách. Bylo zjištěno, že stávající bezpečnostní opatření ve formě čipových karet bylo v tomto případě silně nevyhovující. Dveře se sice otevřou pouze po přiložení jedné čipové karty, ale počet osob, které mohou projít skrz je libovolný. Problémem bylo a stále je, že není stanoven žádný přesný návod na to, jak zabránit vstupu nepovolaným osobám do objektu škol. 

Jednou z možností, která pomáhá zajistit vstup do budovy pouze jedné oprávněné osobě jsou turnikety. Ačkoliv pohled na jejich instalaci není jednotný a stejně jako u všech nových opatření existují i jejich odpůrci, jedná se ovšem o velmi kvalitní řešení. Možná si první řeknete, že turnikety patří do zoologické zahrady (stejně jako hlásají již zmínění odpůrci), ale mohu Vás ujistit, že tomu tak opravdu není. Mohu za sebe říci, že bezpečnost je pro nás všechny číslo jedna a to hlavně v případě, kdy se jedná o děti. Vedení škol, kterým jsme u vchodů do budov škol turnikety instalovali nám s odstupem času potvrdili, že zamezení pohybu nepovolaným osobám byl pro školy jedním z důležitých aktivních preventivních kroků. 

Další z možností bezpečnostních opatření jsou bezpečnostní kamery. Ty se staly již běžnou součástí našeho života, ale jedná se pouze o pasivní bezpečnostní prvek. Jejich služby se využívají až v momentě, kdy se opravdu něco stane. Turnikety se tak staly pozitivně vnímány v oblasti vyššího zabezpečení osobních věcí jak studentů, tak i učitelů. Jednotlivé budovy základních škol nejsou pochopitelně stejné - liší se nejen velikostí ale i vstupním vestibulem, počtem dalších vchodů do budovy apod. Řešení v podobě turniketů proto vychází vždy z konkrétní situace dané školy. Je třeba znát počet žáků, aby se při ranním návalu do školy zamezilo vzniku frontám a tlačenic. Instalace turniketů také musí být v souladu s protipožárními předpisy - zajištění únikových východů pro případ vzniku požáru apod. Klíčovým faktorem je také správný poměr mezi kvalitou a cenou turniketu vzhledem k rozpočtu dané školy, který nikdy není  a nebude neomezený. Nejběžnějším typem turniketů využívaných ve školách se proto stávají tripodové turnikety v nerezu, které vyžadují minimální údržbu. Při velikosti školy, která čítá 700 žáků a počtu 3 nainstalovaných turniketů, vychází 1 turniket na 150-200 tisíc průchodů ročně. To v tomto případě není úplně málo. Z tohoto důvodu doporučujeme ředitelům škol provádět preventivní servis a seřízení turniketů alespoň dvakrát ročně. Za svou praxi jsem již viděl záběry z kamer, kdy zvídavý student zkoušel sedáním si na ramena turniketu jeho zátěž. To je i důvod, proč výrobci turniketů považují školy jako jedno z prostředí, kde jsou turnikety nejvíce vystavovány “zátěžovým” zkouškám. :-)

Z pohledu investic je pro školy nejvíce žádoucí možnost integrace nově instalovaného turniketu do již existujících systémů, jako je např. docházkový nebo stravovací systém. Při instalaci Vám dokážeme zajistit propojení turniketů do nejrůznějších systémů, které jsou ve školním prostředí běžným standardem (např. systém Bakalář). Výhodou je i možnost využívání stejných čipů, které žáci využívají při návštěvě jídelny. Díky tomuto řešení mohou být investice do zabezpečení vstupu pomocí turniketů významně redukovány. A abychom nemluvili pouze o výhodách pro školy, tak lze i nastavit jednotlivé dodatečné funkce, jako je např. automaticky generovaná zpráva rodičům, že jejich ratolest dnes nedorazila do školy. :-) 

Na naši práci a nainstalované turnikety se můžete podívat v následující galerii. Jedná se o SOU v Hradci Králové a Fakultě designu ZČU v Plzni. 

Pokud byste potřebovali další informace či se jen na něco zeptat, neváhejte se na mne obrátit na čísle +420 724 886 880 nebo e-mailu info@festtech.com.

Vladimír Vácha
jednatel
FestTech s.r.o.

Děkujeme Vám za Vaši zprávu

Budeme se jí věnovat v co nejkratší době.

FestTech tým.